zamknięcie menu

Poznaj wady i zalety systemów CMS Jaki CMS wybrać?

Autor: Witold

grafika Jaki CMS wybrać?

CMS (Content Management System) to narzędzie do administrowania stroną internetową, do którego dostęp posiada niewielka, ściśle określona grupa osób. Strony bez CMS właściwie przeszły już do historii i niemal każda strona zbudowana jest w oparciu o system służący do administracji. Decydując się na budowę własnej strony internetowej, warto rozważyć jaki system zarządzania będzie ją obsługiwał.

Systemy CMS można podzielić na 2 grupy:

  • CMS Open Source– otwarte oprogramowanie
  • CMS Autorski– oprogramowanie napisane przez jeden podmiot na własne potrzeby.

Mnogość rozwiązań Open source powoduje, że ciężko jest porównywać ze sobą wszystkie platformy dlatego skupiłem się na najpopularniejszej a zarazem ulubionej- CMS WordPress. Cechy tej platformy zestawiłem z grupą rozwiązań nie będących platformami na wolnej licencji. Najczęściej są to skrypty i programy pisane przez firmy lub podmioty, nie udostępniane osobom trzecim i wykorzystywane na własne potrzeby. Poniżej znajduje się porównanie podstawowych cech i właściwości obu systemów:

1. Funkcjonalność CMS:

WordPress:

System jest idealny do…  Tworzenia większości stron dla małych i średnich przedsiębiorstw, prostych systemów, blogów, i forów internetowych. Idealny do tworzenia  sklepów internetowych z niewielką ilością produktów (do kilku tysięcy szt). Funkcjonalność sklepu zapewnia wtyczka Woocommerce.

Problemy zaczynają się…  Przy projektowaniu dużego sklepu z kilkoma tysiącami produktów. Problematyczne (choć możliwe) będzie stworzenie panelu do obsługi przebiegu realizacji zlecenia i bardzo duże serwisy internetowe z setkami lub tysiącami podstron.

CMS Autorski:

Możliwości są niemal nieograniczone- jedynym ograniczeniem są pieniądze, czas i umiejętności programistyczne.

System jest idealny do… Dużych projektów jak platformy biznesowe, platformy zakupowe,

Problemy zaczynają się… Przy małych i średnich projektach, gdzie dużą rolę odgrywa ograniczony budżet.

2. Wsparcie CMS:

CMS WordPress:

Wokół projektu zgromadzona jest ogromna społeczność.  Jako zamawiający możesz liczyć na pomoc ze strony innych firm (na przykład po zakończeniu nieudanej współpracy z poprzednią firmą).

CMS autorski:

Tylko autor oprogramowania może rozwiązać Twój problem i tylko na niego możesz liczyć. Bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś podjął się poprawek w cudzym kodzie, bez specyfikacji i wsparcia.

3. Bezpieczeństwo CMS:

CMS WordPress:

Za sprawą olbrzymiej popularności systemu (48% stron internetowych postawionych jest właśnie na WordPressie), jest on często atakowany przez hakerów (a dokładnie przez złośliwe oprogramowanie szukające luk w zabezpieczeniach), co nie oznacza że jest niebezpieczny– system jest regularnie aktualizowany i prawidłowo skonfigurowaną witrynę ciężko zaatakować. Odpowiednia administracja stroną internetową umożliwia także szybkie przywrócenie danych do poprawnej wersji.

 CMS autorski:

Jest mało popularny, ale z reguły ma dużą ilość luk bezpieczeństwa, co może stanowić zaproszenie dla hakera chcącego włamać się do serwisu.

Podsumowując, jaki CMS wybrać?

Jeżeli planujesz stworzenie strony lub sklepu, zapytaj wykonawcę czy jest szansa na stworzenie projektu za pomocą rozwiązań Open Source. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze, a ponadto będziesz miał możliwość zmiany wykonawcy, jeżeli współpraca nie okaże się owocna.  Planując większy serwis internetowy lub aplikacje webową, polecamy skorzystać z autorskiego rozwiązania. Życzymy powodzenia!

zdjęcie kontaktu